Cinema - Tudj meg mindent a kezdetektől a modern technológiáig

Köszöntelek az oldalamon. Egy versenyre készül, célom minél több információt összegyűjteni a filmek kialakulásáról, a mozik elterjedéséről, a filmipar ,,nagyjairól".

Források:
0. Wikipédia
1. Citatum
2. geeks.hu

Film

A film a hetedik művészeti ág. Az első olyan a művészetek között, ami technikai rögzítéssel jön létre. Az alkotóművészetek között az első, amelyik a teret és az időt egyszerre, közvetlenül használja fel, időben és térben egyszerre működik. Napjaink egyik legnépszerűbb művészeti és szórakoztatási médiuma...

 
Mozi

A filmszínház vagy közkeletűbb nevén mozi filmek nyilvános, nagyobb közönség előtti vetítésére alkalmas helyszín, többnyire egy épületen belül lévő termek csoportja vagy különálló épület, ritkábban szabadtéri mozi vagy egyszerűen szabadon álló vetítővászon, kivetítő.

 
Kedvenc

 
Érdekességek

 
Technológiai újítások

3D | 4D

A 3D bevezetésétől sokan a HDTV-hez hasonló vagy akár még annál is nagyobb sikert várnak. Néhány elemző már jóslatokba is bocsátkozott, van, aki szerint 2012-ben már minden új tévé és Blu-ray lejátszó 3D-képes lesz. A realitás talaján maradva véleményünk szerint a 2D/3D váltás nem lesz ilyen gyors, de már most rengeteg kérdés van, amely a 3D kapcsán felmerülhet a felhasználókban. Mostani cikkünkben megválaszoljuk a legfontosabbakat.

Mi az a 3D és hogyan működik?

A 3D-s képmegjelenítés lényege a mélységérzet hozzáadása, végső soron arról van szó, hogy az emberi agyat „átverve” a tévék sík felület segítségével térbeli képet állítanak elő. A 3D-s megjelenítés önmaga nem újdonság, már a XIX. században is kísérleteztek vele, és több 3D-s számítógépes szett is készült már. Azonban a tévé, a 3D HDTV, minden eddiginél nagyobb népszerűséget adhat neki.

A térérzetet többféle technológia segítségével elő lehet állítani, az egyes módszerekről és a 3D történelméről korábbi cikkünkben részletesen írtunk. A 3D HDTV-k esetében egyelőre a gyártók csak az aktív szemüveges rendszert használják (ezzel tudnak Full HD felbontást nyújtani), amely úgy működik, hogy a tévé felváltva mutatja a bal és a jobb szemnek készített képet, míg egy szemüveg az ellentétes oldalt minden esetben kitakarja. Az alábbi video kiválóan szemlélteti az aktív shutteres eljárás működési elvét.

Szemüvegre mindenképpen szükség van a 3D-hez?

Igen, és szerintünk ez egy jó darabig még így is marad. A 3D technológia ugyanis azon alapszik, hogy a tévék a két szem számára eltérő képet „vetítenek”, s nem nehéz belátni, hogy szemüveg nélkül nagyon nehéz ezt megoldani. Főleg úgy, hogy otthon a tévé előtt azért nem úgy viselkedünk, mint a moziban; azaz nem egy helyben ülve nézzük végig a filmet. Vannak próbálkozások a szemüveg nélküli 3D-re, de ezek egyelőre mélységérzetben, felbontásban és minőségben is elmaradnak a szemüveges rendszerektől, és a kísérletező gyártók még csak azt sem tudták megmondani, hogy valaha lesz-e kereskedelmi termék a kiállított prototípusokból.

Szemüvegre tehát mindenképpen szükség van, ha 3D tartalmat nézünk, értelemszerűen mindenkinek kell egy-egy, aki a tévé előtt ül.

Mi az az aktív szemüveg? Milyen van még?

Az aktív szemüveg, ahogyan a fenti videoból is látszik, felváltva eltakarja a bal és jobb szemünket - de mindez olyan gyorsan teszi, hogy agyunkkal (szinte) fel sem fogjuk. Vannak passzív szemüvegek is, ezeknél a két „lencse” eltérő polarizáltságú, a gyártók ezzel és egy speciális szűrővel oldják meg, hogy hogy mindkét szem csak azokat az információkat lássa, amelyet neki szántak. A passzív rendszerek otthoni környezetben 1-2 éven belül várhatók, akkor, amikor a gyártók növelik a tévék felbontását.

Kell-e tölteni a szemüveget?

Az aktív szemüveg LCD-kijelzőket használ a kitakaráshoz, amelyek működéséhez nyilván áramforrásra is szükség van. A korábban nálunk járt NVIDIA 3D VISION szemüveg a gyári adatok szerint egyetlen töltéssel kb. 40 órát bír, hasonló vagy akár nagyobb üzemidőre számíthatunk a tévés szemüvegek esetén is.

Mi a helyzet azokkal, akik eleve szemüvegesek?

Dioptriás 3D szemüveg nincs, viszont a gyártók úgy alakítják ki saját modelljeiket, hogy azok dioptriás szemüvegre is felhelyezhetők legyenek.

Van-e különbség a moziban látható 3D és a tévés 3D között?

Alapvetően nincs, a működési elv ugyanaz, csak az alkalmazott technológia más; a moziban többnyire passzív szemüveget használnak, míg az otthoni rendszerek aktív szemüvegesek.

Okozhat-e fejfájást a 3D?

Saját tapasztalatunk alapján a válasz az, hogy jellemzően nem, feltéve, hogy mindkét szemünkkel ugyanolyan jól látunk. Abban az esetben, ha az egyik szemünk rosszabb, mint a másik, fejfájás előfordulhat mellékhatásként. Továbbá egyéntől függően az is előfordulhat, hogy a 3D első néhány percében enyhe émelygést érzünk (amely abból ered, hogy az agy a valóságtól eltérően csak és kizárólag a képinformációk alapján próbálja előállítani a 3D-s képet), de ez gyorsan elmúlik. Az viszont tény, hogy 3D-s filmet nézni kicsit fárasztóbb.

A gyakorlati tapasztalat azt mutatja továbbá, hogy a felhasználók kis része egyáltalán nem érzékeli a 3D-s megjelenítővel előállított mélységérzetet (noha a valóságban térlátásuk tökéletes), ők a képet (továbbra is szemüvegben) kétdimenziósnak látják.

Kell-e hozzá új tévé, kell-e hozzá új Blu-ray lejátszó?

Igen és igen, ha gyorsan szeretnénk megválaszolni a kérdést. De nézzük meg külön is. A gyártók azt mondják, hogy alapvetően a 3D esetén is Full HD-ben gondolkodnak (ezért használják az aktív szemüveges rendszert), amely a korábbinál nagyobb adatátvitelt igényel, akkorát, amelyet a HDMI 1.3 szabvány nem támogat. Nos, ezt a nézetet nem osztjuk (és mellesleg a HDMI Licensing sem), hiszen a 1080p@60Hz-es stream sávszélességébe elvileg beleférne két 1080p@24Hz-es stream. Az viszont igaz, hogy a tévék elektronikája arra nincs felkészítve, hogy az így kapott két streamet lekezeljék, ezért valószínű, hogy a 2D-s tévék szoftverfrissítéssel valóban nem alakíthatók 3D-képessé.

A gyártók egyelőre azt mondják, hogy a Blu-ray lejátszókat sem lehet frissíteni (szintén a HDMI 1.3-ra hivatkoznak), valójában azonban a HDMI Licensing kidolgozott egy eljárást, amely segítségével az 1.3-as HDMI csatlakozási metódusa módosítható úgy, hogy szintén alkalmas legyen 3D-s anyagok továbbítására. A szervezet szerint ez korlátozásokkal jár, a maximális felbontás 1080i@60Hz-re csökken (ebbe elvileg beleférhet két 1080p@24Hz-es adatfolyam), ám ez még mindig jobb, mint a semmi. A HDMI Licensing szerint feltétel továbbá az, hogy az adott hardver BD-Live-képes legyen. Persze mindez mit sem ér, ha a Blu-ray lejátszók gyártói nem készítik el az adott frissítést, márpedig a jelenlegi állapot szerint ez a helyzet. A frissítés lehetősége elvileg érvényes lehet a set-top-boxokra is, feltéve, hogy azokban legalább két dekóder található. Ezt nyilatkozták legutóbb a DirecTV-nél is (CES-es tudósításunkban a Panasonic standján kapott infók alapján azt írtuk, hogy a hardvert is cserélni kell). Nyáron, az első amerikai 3D-s adó indulásakor kiderül, melyik verzió az igaz.

A Sony ugyanakkor azt ígérte, hogy a PS3-at valamikor az év során 3D-képessé teszi – ráadásul a PS3 a Sony saját bevallása szerint Full HD 3D-s lesz. Azoknak sem kell aggódni, akik számítógépen nézik a Blu-ray filmeket, számukra a Cyberlink PowerDVD következő verziója lehet a megoldás, amely 3D képességeket ígér. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a nyáron megjelenő szoftver használatához pontosan milyen hardver kell majd, sem azt, hogy Full HD-s lesz-e, és az sem ismert, hogy a 3D csak számítógépes monitoron vagy a PC-t tévére kötve is működik-e majd.

Forrás, valamint további kérdések és válaszok: ITT

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal